کامبیز صادقی

فعال اقتصادی، کارشناس حوزه پولی، بانکی و سرمایه گذاری

کامبیز صادقی

فعال اقتصادی، کارشناس حوزه پولی، بانکی و سرمایه گذاری

کامبیز صادقی

تامین منابع مالی یعنی، مدیریت، ایجاد و مطالعه دربارة منابع مالی، امور بانکی، اعتبار، سرمایه گذاری، دارایی ها و بدهی ها که همگی، سیستم های مالی را تشکیل می دهند. به عبارتی دیگر تامین منابع مالی، به معنای تحقیق و مطالعة این ابزارهای مالی است.

تفاهم نامه همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت  و هفت بانک عامل با موضوع تامین مالی زنجیره ای تولید  با حضور علی صالح آبادی رییس کل بانک مرکزی، سید رضا فاطمی امین وزیر صمت ، احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی  و علی آقا محمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به امضا رسید.

 به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه موضوع تامین مالی تولید از اصلی ترین اولویت های نظام بانکی است گفت: با اجرایی شدن طرح تامین  مالی زنجیره تولید نیاز به نقدینگی واحدها کمتر می شود و در نتیجه آن فشار بر سیستم بانکی کاهش خواهد یافت و شاهد بهبود ترازنامه بانک ها خواهیم بود.

1

صالح آبادی با تاکید بر اینکه در این طرح به جای تمرکز صرف بر نقدینگی بر ابزارهای اعتباری تکیه خواهد شد گفت: سیاست مهم این است که از انحراف منابع بانکی در بازارهای غیر تولیدی و سفته بازانه جلوگیری و هدایت اعتباری در تولید محقق شود.


رییس کل بانک مرکزی از دیگر ویژگی های این طرح را نظارت بر مصرف تسهیلات اعطایی به شبکه تولید خواند و گفت: بر اساس مکانیزم طراحی شده صدور فاکتور از یک سامانه واحد انجام می شود در نتیجه شفافیت و نظارت بر مصرف تسهیلات و اعتبارات در بنگاه های تولیدی گسترده تر و نظامند خواهد شد.

رییس شورای پول و اعتبار در ادامه  مزیت این طرح را در کاهش مطالبات غیرجاری بانک ها برشمرد و گفت: در بحث مطالبات غیرجاری قطعا بدلیل نظامند شدن اعطای تسهیلات و رصد آن شاهد کاهش بدهی ها و مطالبات غیر جاری در شبکه بانکی خواهیم بود ضمن آنکه هزینه تمام شده محصول با اجرایی شدن طرح تامین مالی زنجیره ای کاهش می یابد.

 صالح آبادی کار مشترک بانک مرکزی، بانک ها و وزارت خانه های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصاد و دارایی را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و گفت: از امروز به صورت آزمایشی در هفت بانک عامل صنعت و معدن، صادرات، ملی، ملت، تجارت، پارسیان و مسکن با همکاری وزرات صنعت، معدن و تجارت  زنجیره تامین مالی تولید در حوزه های   فلزات، خودرو، ساختمان، لوازم خانگی، صنایع غذایی، محصولات پتروشیمی، ماشین‌آلات و تجهیزات فعال خواهد شد و سپس به مرور به صنایع دیگر نیز تعمیم خواهد یافت.

وزیر صمت: کار مشترک حاصل هماهنگی تیم اقتصادی است
در ادامه جلسه وزیر صنعت، معدن و تجارت با تشکر از بانک مرکزی و بانک های عامل در کار مشترک به منظور کمک به تولید گفت: امروز شاهد یک کار مشترک و هماهنگ هستیم و این مثالی  مناسب و عینی برای هماهنگی تیم اقتصادی است .

فاطمی امین با بیان اینکه با اجرایی شدن این طرح ضمن تسهیل دسترسی تولیدکنندگان به منابع بانکی از انحراف این منابع ممانعت به عمل می آید گفت: بازگشت پذیری تسهیلات به بانک ها و حذف فاکتورهای صوری  و دسترسی سهل تولیدکنندگان در دریافت اعتبارات از ویژگی های مهم این طرح است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه این طرح  امروز با حضور هفت بانک عامل به صورت آزمایشی انجام می شود گفت: طرح تامین مالی زنجیره ای کمک موثری برای نظام بانکی در مدیریت و هدایت اعتباری است و در مقابل نیز واحدهای تولیدی به صورت آسان تر و زنجیره ای اعتبارت لازم را برای فعالیت خود در یافت خواهند کرد.

فاطمی امین با بیان اینکه با این طرح شاهد حذف فاکتورهای صوری در اعطای تسهیلات خواهیم بود تاکید کرد: زیر ساخت های لازم در سامانه جامع تجارت مبنا عمل قرار می گیرد و تامین مالی زنجیره ای در این بستر انجام خواهد گرفت.

به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت اجرای تفاهم‌نامه تامین مالی زنجیره‌ای باعث افزایش ۳۰ درصدی دسترسی بنگاه‌های اقتصادی به منابع مالی خواهد شد.

وزیراقتصاد: تامین مالی زنجیره ای حلقه مقاومت در برابر تحریم هاست
در آیین امضای تفاهم نامه، وزیر امور اقتصاد و  دارایی با تشکر از همکاری  بانک مرکزی و وزرات صمت این کار مشترک را نمونه هم افزایی بین بانک ها و وزارت صنعت،معدن و تجارت خواند و گفت: امیدورایم این اقدامات و همکاری ها حلقه ای برای زنجیره مقاومت در برابر تحریم ها و برای تولیدکنندگان در شرایط کنونی اقتصادی که تحت فشار تحریم های ظالمانه است کمکی مفید باشد.

دکترخاندوزی تامین مالی زنجیره تولید را منتج به ارزان کردن هزینه تولید و سامانه مند کردن اعطای اعتبارت به بنگاه های تولیدی و اقتصادی خواند و گفت: این هم افزایی در مسیر تولید سال های طولانی به عنوان دغدغه اصلی مطرح می شد و در گزارش های ارزیابی موانع کسب و کار در صدر سه اولویت اصلی قرار داشت.

وی افزود: این اقدامات نه تنها به تولید کمک شایانی خواهد کرد بلکه موجب انسجام و ضابطه مند شدن اعطای اعتباری و تسهیلات در واحدهای تولیدی خواهد شد و بر این اساس صف و تقاضاهای صوری برای دریافت تسهیلات از بین خواهد رفت و با این اقدام با کمترین اعتبار بیشترین پوشش را در بحث اعطای تسهیلات در تولید را شاهد خواهیم بود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی از ویژگی های مهم  این طرح را تحول ساختاری خواند و گفت: امیدواریم این هم افزایی تعمیم و تداوم یابد و همچون گذشته  شاهد پیشتیبانی  تولید توسط شبکه بانکی باشیم.

عضو تشخیص مصلحت نظام: تحول بزرگ در هدایت اعتباری تولید محقق می شود
در این جلسه دکتر آقا محمدی عضو تشخیص مصلحت نظام نیز با اشاره به اینکه امروز روز بزرگی در تحول و جهت گیری هدایت اعتباری در تولید است گفت: بانک ها مدت زمان زیادی درگیر این مسئله بودند که خوشبختانه با  تلاش های بانک مرکزی  و ایجاد اداره تامین مالی زنجیره تولید گام های اولیه و اساسی در این زمینه برداشته شد.


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص تک نرخی شدن ارز گفت: یکی از مهمترین ویژگی‌های بودجه سال آینده، تک‌نرخی شدن ارز است که به توسعه صادرات کشور کمک می‌کند و طبق لایحه بودجه سال آینده، ملاحظات عجیب و غریب در مباحث ارزی برداشته می‌شود و ایران می‌تواند کانون و قطب (هاب) تجاری منطقه شود.

آقامحمدی ابراز امیدواری کرد منابع سرگردان به نام تولید نداشته باشیم و منابع به سمت تولید هدایت شود و به دریافت وام به سبک گرفتن پول خاتمه دهیم.

رییس گروه اقتصادی معاونت بررسی دفتر رهبر معظم انقلاب گفت: این موضوع به حوزه ارزی نیز باید تعمیم یابد، به عنوان نمونه شرکت‌های صنایع غذای کنسرسیومی برای صادرات تشکیل داده‌اند، بازارهای جهانی را بین خودشان تقسیم کرده و به صورت مشترک به کشت فرامرزی روی آورده اند که درآمدهای ارزی آنها نیز باید نظام‌مند شود.

وی بر اهمیت بورس در این حوزه نیز تاکید کرد و ادامه‌داد: باید در روند این عملیات بتوانیم بورس را تقویت کنیم و اتفاقا بسیاری از مشکلات شرکت‌های بورسی در همین حوزه است و از این پس باید به شرکت‌های بورسی تسهیلات داده شود.

آقامحمدی افزود: بسیاری از مشکلات بانک‌ها به این دلیل است که در بخش تامین مالی شرکت‌ها، زمینی را به عنوان وثیقه در اختیار بانک‌ها قرار می‌دهند و در واقع زمین سوخته‌ای را با قیمت بالا به بانک می‌فروشند.

وی تصریح‌کرد: باید شرکت‌های بورسی در جریان تامین مالی زنجیره‌ای قرار بگیرند تا سهام وثیق باشد و از این طریق فقط به شرکت‌های بورسی تسهیلات داده می‌شود و بخشی از مشکلات این شرکت‌ها برطرف خواهد شد.


گفتنی است در آیین امضای تفاهم نامه مدیران عامل بانک های ملی، صنعت و معدن و پارسیان ضمن تشریح مزایای این طرح  به اقدامات و فراهم آوردن زیرساخت های لازم اشاره کردند.


امضای تفاهم نامه همکاری با موضوع تامین مالی زنجیره ای میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و هفت بانک عامل

  نظرات  (۰)

  هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی